Hodowla kotów Syberyjskich i  Neva Masquerade

Moje Niebo*PL

 

Jak przygotować się na przybycie kociaka

Zmiana miejsca zamieszkania jest szokiem dla zwierzęcia i naszym zadaniem jest zminimalizować jego skutki oraz skrócić okres adaptacji do nowych warunków. Do chwili zmiany domu kociak żył w bezpiecznym i znanym sobie środowisku.  Z tego znanego i przyjaznego otoczenia został nagle brutalnie wyrwany. Nowy właściciel może mu pomóc przejść w miarę bezboleśnie przez trudny, adaptacyjny okres. Oczekując na nowego mieszkańca należy odpowiednio przygotować mieszkanie.

W tym celu należy pomyśleć co kociakowi może zagrażać w naszym domu:

  • Czy rośliny, które hodujemy są bezpieczne dla jego zdrowia
- czy płyny dezynfekujące urządzenia sanitarne są w dostateczny sposób zabezpieczone
- czy okna są odpowiednio zabezpieczone ?
  • Czy instalacja elektryczna nie stanowi dla niego zagrożenia

Dalej należy pomyśleć co jest niezbędne dla jego egzystencji i czym możemy mu uprzyjemnić życie.

Należy zaopatrzyć się:

  • w kuwetę, żwirek i łopatkę do usuwania odchodów (pomyśl, że kociaczek dość szybko urośnie)
  • w co najmniej dwie miseczki: jedna do karmy, a druga do wody
- w zabawki: do turlania, gryzienia i szarpania, przecież jest to mały łowca
  • w drapak
  • w karmę i tutaj należy polegać na zdaniu hodowcy, który poinstruuje Ciebie jak go karmić w pierwszym okresie.

Rozrywka i wypoczynek
Pamiętajmy, że koty spędzają w domu całe dnie i poświęćmy im chociaż kilka chwil każdego dnia, aby wyzwolić ich naturalny instynkt łowcy. Poprawi to ich samopoczucie i wzmocni odporność na stres i choroby. Bardzo dobrze sprawdzają się wędki, myszki i piórka oraz piłeczki pingpongowe. Tutaj niestety często działa zasada im droższe, tym mniej zabawne dla kota. Świetne są też zabawki domowej roboty, szczególnie jeśli szeleszczą, np. papierowa kulka lub karton. Ulubioną zabawką naszych kotów jest również wskaźnik laserowy, z którym jednak trzeba zachować ostrożność, by światło nie padło na kocie oko. Nie zdziwmy się też, jeśli nasz kotek od razu pojmie na czym polega sztuczka i odmówi pogoni za czerwoną kropką.

Pierwsze chwile
Pierwsze chwile w nowym domku mogą być bardzo stresujące dla małego koteczka. Nie ma mamusi, nie ma rodzeństwa, wszystko pachnie jakoś inaczej i jeszcze krzątają się tutaj jacyś Obcy. Najlepszym sposobem do szybkiego zaadoptowania kotka jest zabawa, najlepiej sprawdza się wędka z piórkami, ale świetnie nadadzą się też myszka, piłeczka albo nawet domowej roboty szeleszcząca kuleczka z papieru. Kolejna rzecz to pełna miseczka i toaletka. Najlepiej jeśli wszystkie te sprzęty umieścimy na małej przestrzeni, np. w jednym pokoju i stopniowo będziemy udostępniać maluszkowi pozostałą część mieszkania, nie wszystko na raz. Najlepiej jeśli w miseczce znajdzie się ta sama karma, jaką kotek jadł w hodowli, a w kuwetce taki sam żwirek. Do nowej kuwetki dobrze jest włożyć odrobinę nieczystości z kuwety z hodowli, żeby kotek szybko skojarzył do czego służy to nowe, pachnące pudełko.
Kociaka najlepiej przywieźć przed weekendem, a gdybyś mógł wziąć kilka dni urlopu byłoby super. Przebywaj wtedy z kotkiem, pieść go i baw się z nim. Nawiążesz z nim kontakt i okres aklimatyzacji ulegnie skróceniu. Nie pozwalaj mu na samotność i wbrew jego protestom bierz go na ręce. Ciekawość świata spowoduje, że będzie chciał opuścić pomieszczenie. Nie przeszkadzaj mu w zwiedzaniu mieszkania. Kiedy kotek pozna swoje nowe terytorium ustaw kuwetę w tym miejscu, gdzie ostatecznie będzie stała. Pory posiłków dostosuj do swojego rozkładu zajęć.

Kocięta wychowane w mojej hodowli najczęściej już od pierwszego dnia zaprzyjaźniają się z nowym właścicielem, bawią się z nim i śpią z nim w łóżeczku 🙂 Jedne potrzebują mniej czasu na aklimatyzację a drugie więcej, wiadomo, że każdy kociak jest inny i ma inną wrażliwość na nowe bodźce

Zanim kupisz kota

zanim-kupisz-kota

Wiek kociat

wiek-kociąt

Kupno kota z rodowodem

kupno-kota-rasowego

Zaprzyjaźnione hodowle

zkociego domu
Lilianka